ALKOHOL prej je zdravej...

18. října 2012 v 17:30 |  Téma týdne
Umírnění konzumenti alkoholu jsou na tom při ochraně kardiovaskulárního, tedy srdečně cévního systému lépe než abstinenti, a to jedinci zdraví i kardiaci. V menší míře je například postihují srdeční infarkty zaviněné ucpávajícími se srdečními tepnami. Informaci potvrdil docent Miloš Táborský, přednosta kardiocentra pražské Nemocnice Na Homolce.

"Alkoholické nápoje totiž obsahují celé spektrum prospěšných látek od kladného účinku samotného etylalkoholu přes antioxidany, vitaminy až po minerály," řekl docent. Samozřejmě že to platí pouze u zdravého člověka.

Pokud se alkohol konzumuje denně ve velkém množství, pak jsou zdravotní rizika vysoká. Může vzniknout jaterní cirhóza, prohloubí se kardiovaskulární onemocnění, hrozí vznik zánětu slinivky břišní, rakoviny jícnu, jater a také prudký vzestup krevního tlaku. Docent Táborský proto varoval před přílišnou konzumací alkoholu.

Jedním dechem ale dodal, že pro zdravého člověka je preventivní účinek alkoholu v ochraně kardiovaskulárního systému naprosto nesporný. "Úplná abstinence je ve smyslu rizika úmrtí na kardiovaskulární onemocnění srovnatelná s nadužíváním alkoholu," uvedl docent. Podle něho jeden až dva drinky denně jsou úměrné a prospěšné.

Nejzdravější je víno
Nejzdravější je podle Táborského rozumná konzumace vína, ale vždy s jídlem. Víno podle něj obsahuje mnoho prospěšných látek tělu a dokonce tzv. resveratrol se nenajde v žádné potravině, pouze ve víně. Působí blahodárně na organismus.

Pivo podle docenta Táborského obsahuje také mnoho užitečných látek. "Jeho úskalím však je, že se často pije ve větším množství, což pro organismus znamená velké množství tekutin, jež zatěžuje kardiovaskulární aparát."

Nejméně prospěšné pro tělo je pití tvrdého alkoholu, tedy destilátů. Jeho dlouhodobé pití může vést k rakovině jater, vředové chorobě žaludku a dvanáctníku.

"Aby alkohol byl prospěšný našemu zdraví, musíme ho konzumovat s mírou. Vhodné množství je ale záležitostí velice individuální. Ani o nadcházejících Vánocích bychom to s pitím alkoholu neměli přehánět," varoval lékař.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julie Julie | Web | 18. října 2012 v 18:41 | Reagovat

Takovýmhle článkům říkám: ,,Paní chytrá." Tohle číst nikdo nebude. Věř.

2 laura1sandra1 laura1sandra1 | 18. října 2012 v 20:49 | Reagovat

:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama